Říkáte si, proč se vydat právě do těchto míst? Kouřim je historické město, jeho střed je památkovou zónou. Už samotné náměstí v Kouřimi Vás zaujme mohutným opevněním a úctyhodnou rozlohou 16250 metrů čtverečních a je jedním z největších náměstí středověkých měst v České republice. Ve městě i v jeho okolí najdete hned několik památek, které stojí za to navštívit.
1) HRADIŠTĚ STARÁ KOUŘIM– je to opevnění, které patří se svojí rozlohou 44 hektarů, k největším v naší republice. Podle pověsti, (kterých je na Kouřimsku skutečně hodně), ho založil Lech, bratr praotce Čecha. Najdete tady i tajemné Libušino jezírko, původně byla prohlubeň napájena puklinovým pramenem a dešti. Dnes je často bez vody, jen při dlouhodobých deštích a jarním tání lze tuto přírodní památku vidět v celé své kráse.
2) CHRÁM SV. ŠTĚPÁNA– řadí se mezi skvosty české gotické architektury, s jeho stavbou se začalo zhruba kolem roku 1260, přitom si nenechte ujít také kryptu sv. Kateřiny, její hvězdicovitá klenba jen s jedním sloupem je v Evropě unikátem.
3) Lechův kámen – je to rulový kvádr, vysoký tři metry, najdete ho na vrcholku hradiště, v minulosti prý sloužil jako obětní místo, podle legendy je tak pojmenován proto, že právě zde bylo první místo, kde se usadil kníže Lech a měl tady vyčkat svého bratra praotce Čecha.
4) Stará radnice a muzeum– budova staré radnice skutečně zastávala funkci radnice, a to už od 14. století, dnes je z ní muzeum, ve kterém najdete např. trojrozměrné modely opevnění, jak vypadalo původně.
5) LIPSKÁ HORA– má výšku 367 metrů nad mořem a je dominantou celého kraje, horu protíná Čertova brázda, legendární pravěká stezka spojující brody na Sázavě a Labi. Podle legendy se říká, že čert provokoval sv. Prokopa k boji. Ten se však nenechal strhnout k boji, v němž by čerta chtěl zničit. Místo toho ho zkrotil a zapřáhl do pluhu a křížem v pravé ruce jej popoháněl. Oral s ním brázdu ke své rodné vsi, kde si z pluhu oklepal hlínu. Tak měla vzniknout podle pověsti Čertova brázda.
6) Tismická bazilika– tu najdete kousek od Kouřimi ve vesnici Tismice, je nenápadná, o to pozoruhodnější, můžete zde obdivovat románský stavební sloh, který se téměř ve stejné podobě dochoval dodnes, jen není nikomu jasné, proč tato stavba byla postavena v zapadlé vesničce.