Tisk v domácích podmínkách

Možná chcete vytvořit originální dárek, přání, nebo vlastní dekoraci do bytu. Tohle vše se dá zvládnout i doma. Dnes je mnoho materiálů, ze kterých se dá vytvořit tiskařská matrice. To znamená plocha, do které se vyryje, nebo vyřeže obrázek, nebo ornament. Na ten se pak nanáší barva, a následně se tiskne.

černobílý linoryt

Asi nejlepších výsledků můžete dosáhnout s linorytem. I matrice s většími plochami můžete doma tisknout bez větších problémů, a bez použití tiskařského lisu. Samozřejmostí je tisk na papír. S linorytovou matricí se ale také velmi dobře tiskne na textil. Můžete si tak vytvořit vlastní látkový vzor, ze kterého můžete dál například šít. Je možné také zakoupit textil přímo vyrobený k těmto účelům. Jsou to například čisté bavlněné nákupní tašky bez potisku, povlaky na polštáře, šátky a šály. Máte opravdu mnoho možností na co lze tisknout, a kreativitě se meze nekladou. Je ale dobré myslet na to, že pokud budete tisknout na papír, nevyhnete se koupi tiskařské barvy. Tu zkrátka nelze ničím nahradit. Dnes se vyrábí barvy na vodní bázi, které jsou ideální na domácí tisk. Stejně tak při tisku na látku, je nutné použít barvy právě určené na textil.

Materiál

Lino a rydla k tvorbě linorytu dostanete ve výtvarných potřebách. Speciální lino pro rytí je měkké, a dobře se s ním pracuje. Můžete z něj tvořit matrice o větších plochách, ale také malé matričky pro razítka.
deska, barvy, rydla pro tvorbu linorytu

Přání k Vánocům či narozeninám

Tisková matrice má jednu obrovskou výhodu. Pokud jí jednou vytvoříte, můžete jí používat pořád dokola. Motiv sice zůstává stejný, ale každý kus je přitom originál. Ten stejný tisk bude pokaždé vypadat trochu jinak. Takže můžete vytvořit například vánoční přání pro celou rodinu.

Razítka

Jsou úžasně tvořivá. Lze s nimi tisknout jednotlivé motivy na jeden stejný kus materiálu. Můžete je různě střídat, a měnit jejich posloupnost i barvy. Pokud máte doma například odřezky dřeva z dílny, skvěle poslouží jako podklad pro razítko. Není to ale nutnost. Malá razítka lze také tvořit z korkových špuntů od vína. Rovnou do korku lze vyřezat motiv celkem snadno.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli techniku domácího tisku, výsledky jsou vždy velmi zajímavé, a především originální. Na internetu najdete spoustu skvělých rad a inspirace. Pokud rádi tvoříte, váš vlastní tisk vám určitě udělá radost.

Related Posts