V chatrče do paláce

Jsou lidé, kteří jsou schopni celý život naříkat nad nepřízní osudu. A jsou tací, kteří se rozhodnou vzít vše do vlastních rukou, a právě navzdory osudu se prosadit. Někdy je až udivující, z jakých poměrů pocházejí největší boháči světa.
§  Jedním z nich je i indický podnikatel Lakšmí Mittal.
dort z bankovek
Tento miliardář pocházel z opravdu chudých poměrů. Žil společně s dvaceti příbuznými v malém baráčku. Podlaha byla z holého betonu a absenci postelí řešili houpacími sítěmi. Malý Lakšmí se rozhodne, že on se z této bídy dostane. Díky své píli se dostane až na univerzitu. Po jejím absolvování se rozhoduje budovat svou kariéru v ocelářském průmyslu. Rozhodnutí, které mu naprosto změní život. Podle jeho názoru je prostě ocel nezastupitelná a věčná.
o   Lakšmí Mittal se postupně ujímá oceláren, které jsou před zánikem.
o   K tomu začíná ovládat doly na železnou rudu a uhlí.
o   Tím, že nemusí kupovat materiál k výrobě, se jeho finance jen rozrůstají.
V současnosti je největším ocelářem na světě a na stísněný domek už může jen s úsměvem vzpomínat. Jeho domovem je přepychový palác.

Z dyslektika miliardářem

Špatně rozdané karty má na počátku svého života i další budoucí miliardář, kterým je Ingvar Kamprad. Jeho rodištěm je Švédsko. Problémem malého Ingvara ale nebyla zoufalá chudoba jeho rodičů.
§  Ingvar měl tu smůlu, že je dyslektik.
§  Jelikož se narodil v roce 1926, nemá právě nadějné vyhlídky na dosažení nějakého vyššího vzdělání.
panáček u mincí
Rozhodne se, že se bez něho obejde. Jen je potřeba nejprve vydělat nějaký základní kapitál. Bere kolo a objíždí místní usedlosti, na kterých prodává sirky, propisky, ryby, vánoční ozdoby a semínka. Když je mu sedmnáct, může konečně investovat vydělané peníze do vlastního podniku. Zakládá firmu IKEA a stává se boháčem. Přesto stále zdůrazňuje, že je potřeba šetřit. Sám nakupuje na slevových akcích a stravuje se ve firemní jídelně.

Related Posts