Czis

Finská sauna pomáhá tělu i duši

04 dubna 2021 by

Jak název napovídá, pochází tento dřevěný zázrak z Finska. Tam má také saunování největší tradici a většina Finů vlastní soukromou saunu, ačkoliv bydlí třeba v panelovém domě. Není to totiž žádná velká komplikace. Stačí mít místnost obloženou dřevem, v ní kamna, která ji vytopí na teplotu od šedesáti do sto dvaceti stupňů Celsia a na kamnech kameny, které se příležitostně polévají vodou pro chvilkové zvýšení vlhkosti ve vzduchu.

odpočívání v sauně

Při dodržení správného postupu jsou účinky tohoto horkého potěšení fantastické. Nejprve se tělo zahřeje, následně skokově zchladí (v ochlazovacím bazénku, ve sprše, v jezeře atd.) a relaxuje. Tento proces se může opakovat tolikrát, kolikrát chcete. Lidé s nemocným srdcem nebo ti, kteří jsou kvůli probíhající viróze ve špatné fyzické kondici, by se měli sauně vyhýbat.

Relaxace a uvolnění v teplém prostředí a následné ochlazení a probuzení organismu má blahodárný vliv nejen na tělo, ale také na psychiku člověka. Jako pozitiva pro hmotný aparát člověka uvádíme zejména zvyšující se odolnost proti nachlazení a virózám, uvolnění dýchacích cest, posilování imunity. Prokrvování končetin má léčebný účinek na tzv. studené nohy, uvolnění a zregenerování svalů zase podporuje tělesný výkon následující den, což ocení například sportovci. Využívání sauny se dále pozitivně projevuje v léčbě akné, díky odbourávání toxinů a nečistot vyhlazuje pleť a zpomaluje její stárnutí. Také zpevňuje kůži. Někteří odborníci se domnívají, že pravidelné návštěvy sauny mohou snižovat cukr v krvi u diabetiků a posilovat srdce.
kýbl v sauně

Do sauny můžete i s dětmi. Zejména u několikaměsíčních batolat musíte ale dbát zvýšené opatrnosti stran jejich nízké schopnosti ovládat tělesnou teplotu. Při užívání veřejných saun dbejte na dodržování hygienických a dalších pravidel, jejichž množství vám při první návštěvě může sice činit potíže, po několikáté návštěvě si je ale plně osvojíte a zautomatizujete.


Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Finská sauna pomáhá tělu i duši |