K čemu potřebujeme protein?

Rádi bychom vás v následujících řádcích upozornili na důležité benefity konzumace proteinu. Zejména ty z vás, kteří se zajímají o své zdraví a zdravotní životní styl, který zahrnuje kromě úpravy jídelníčku i pestré sportovní aktivity. Pokud chcete změnit své tělo a vytvarovat si na léto dokonalou postavu, je potřeba se držet základního předpokladu všech trenérů, že naše kondice a postava, resp. vliv na ni, je tvořen z 80% stravou a z 20% tělesným cvičením. Někdo uvádí i poměr 70% vs. 30%, ale ať tak či onak, je význam stravování v našem životě velmi zásadní.

čerstvá vejc

Pokud jste se již vrhli do úpravy své kondice a snažíte se sportovat a být fit, jistě jste si povšimli, že základní složkou vašeho fitness jídelníčku se stává protein. Mnozí z nás si neuvědomují, že hovoříme-li o proteinu, máme vždy na mysli bílkoviny. Základní vlastností všech bílkovin je především spolupodílení se na kvalitní svalové hmotě. Pokud tedy hodláme pracovat s našimi svaly a chceme, aby celé naše tělo správně fungovalo a svalová hmota byla v rovnováze, měli bychom rozhodně optimalizovat konzumaci bílkovin. Pomohou nám efektivně získat svaly a také si je udržet, což už jen podpoříme cvičením.

Zdroje bílkovin jsou různého typu. Jeho vysoký obsah nalezneme zejména v avokádu, které mimoto obsahuje také velmi důležité aminokyseliny a nenasycené mastné kyseliny. Na bílkoviny je dále bohatý například zelený hrášek, dýňová semínka, řecký jogurt, chřest, vejce, špenát nebo quinoa a bulgur. Co se týče masa, nemusíte to s jeho konzumací nijak přehánět, správný poměr bílkovin naleznete i v sójových produktech. Můžete je tedy kombinovat v určitém poměru a dosáhnete tak dokonalé proteinové zásoby.

mixování prášku

Abychom si zajistili kompletní příjem této základní potravinové složky do našich svalů, můžeme, zejména po cvičení, podpořit růst svalové hmoty různými práškovými doplňky stravy. Ideálně těmi, které jsou založeny na přírodních zdrojích výše zmíněných. Zkuste si rozmíchat ve vodě nebo přidat do oblíbeného tepelně upraveného pokrmu například hrachový protein, konopný nebo mungový.

Related Posts