Karetní hry

Při vzpomínce na dětství se mnohým z nás vybaví, kdy jsme poprvé do ruček uchopili karty a zahráli si svoji první hru. Ta byla skoro ve všech případech stejná. A jmenovala se Prší. Její výhodou bylo, že se se dá hrát i ve dvojici. A tak prvním spoluhráčem byl buď sourozenec, nebo jeden z prarodičů. Podobně oblíbenou byla Vojna, která měla rovněž jednoduchá pravidla. A bylo ji možné hrát už v předškolním věku. S přibývajícím věkem se začaly do života přibývat hry složitější. Sedma už vyžadovala hráče čtyři, kdy dvojice si sednou proti sobě a snaží se pomocí přebíjení a vyhazování uhrát co nejvyšší skóre.

Mince ke hře Mariáš

Ke karetní hře Autobus byly spoluhráči vítány předchozí karetní zkušenosti. Vykládají se v ní už postupky, ve kterých musí být minimálně tři karty stejné barvy a další tři se stejnou hodnotou, ale odlišnou barvou. Kdo se zbaví všech karet z ruky vyhrává. Velmi oblíbené, pro mnoho dětí ve věku okolo deseti let, byla Kvarteta. Hra nejen zábavná, ale v mnohém poučná. Navíc učila postřehu a dobré paměti. Témata byla natolik různorodá, že přitahovala ke hře i dospělé členy rodiny. Kteří si u této karetní hry osvěžovali svoje vědomosti. A jejich potomci je velmi často v této aktivitě poráželi. Černého Petra hráli snad všichni na letních táborech. Postupuje se v kruhu, vyřazují se dvojice a prohrává ten, komu osudná karta zůstane v rukou.

Radost ze hry

Než do našich životů vtrhly počítače, obvyklou večerní zábavou dospělých byly karetní hry. Ať už to byly velmi rozšířené Žolíky, které se hrály snad v každé rodině. Ať už s dětmi, či s přáteli a kamarády. Hry se mohlo najednou zúčastnit více hráčů a tím bylo o zábavu postaráno. Pravidla nebyla příliš složitá. Hru zavírá ten, kdo položí otočenou kartu na balík. Složitější variantou byla Kanasta. Základní pravidla byla obdobná, rozšířena o další herní prvky. Vyžadovala plné soustředění a vyhrávala vždy ta dvojice, které se podařilo vyložit na stůl všechny karty. Mariáš je hra, která nepodlehla času. A hraje se dodnes. Jako jedinou ji hrají především muži. A ti pravidla do světa nevytrubují. Jediné, co je jisté, že se na počátku hry se karty zamíchají. Další průběh už vyžaduje od každého hráče dlouholeté zkušenosti. A tak se pánové scházejí ve svých klubech, kde se hře věnují. A protože se hraje o peníze, je potřeba si dopředu obstarat potřebné mince.