Bydlíte ve stínu? Jak pěstovat kytky?

Znáte to. Stromky v lese, který těsně sousedí s vaším domem, byly ještě před deseti lety ještě tak akorát vysoké. Sluníčko zakrývaly akorát časně z rána a v době, kdy se klonilo k západu, což vám moc nevadilo. Jenže za deset let se stromy vytáhly o pořádný kus. Plynule jste se srovnali s jejich tančícími korunami v silném větru. Při vichřicích jste si je dokonce kolikrát natáčeli, abyste potom přehráním videí, ohromovali své známé.

Rostliny potřebují světlo

S čím se ale moc nedokážete srovnat, je skutečnost, že žijete skoro pořád ve stínu. Tedy až na pár hodin kolem poledne.

Nedostatek slunečního svitu má jen jednu výhodu. V období tropických teplot je vaše zahrada ponořena v relativním chládku. U mne je rozdíl teplot mezi zahradou a nedalekým městem až 12oC. A to je docela příjemné.

Horší je to s pěstováním květin, drobné zeleniny a vůbec všeho. Rostliny se bez slunečního svitu neobejdou. A ty, které snad ano, zase nijak neimponují květenstvím. Dá se vůbec v místě stálého stínu něco pěstovat? Ano dá, ale jednoduché to není.

Je dobré vysledovat dráhu slunce v různém ročním období. Potřebujete zjistit, ve kterých místech svítí co možná nejdéle v průběhu dne. Na jaře je to pochopitelně jinde než v létě nebo na podzim.

Slunce pro dobrou úrodu

Abyste vystihly, co možná nejideálnější podmínky pro své rostliny zapomeňte na pevné záhony. Ty můžete umístit někde v ideální středu svého pozorování. Jenže to zřejmě nebude stačit. A pokud ano, rostlinkám nedostatek svitu nedovolí vyrůst do optimální velikosti, ovoci dozrát do sladkosti, květinám rozvít maximum květů.

Řešením jsou proto mobilní kontejnery na pěstování rostlin. Jsou to vlastně vyvýšené záhony, které v průběhu postupu roku posouváte za sluncem. V ideálním případě mají pro lepší manipulaci namontována kolečka. Kontejnery mohou mít instalovány také sítě, či jiné závěsné systémy pro pěstování popínavých květin. Nebo třeba fazolí či hrachu.

Related Posts