Udělej si to sám

Všichni majitelé domů a zahrad ví, že opravy a údržba domu nikdy nekončí a každou práci je třeba si promyslet a dobře zorganizovat.
 
Proč je nutná údržba a opravy?
Určitě proto, aby se prodloužila životnost věcí, které vám doma slouží, pomáhají a zvykli jste si na ně. A taky si usnadníte správný chod domácnosti a bude se vám lépe odpočívat.
vruty a nářadí
Co opravovat?
Můžete se směle pustit do oprav všeho, co se opotřebovalo léty užívání, co neudělal někdo před námi, co se nešťastnou náhodou rozbilo a co chceme vylepšit.
Co neopravovat?
Nikdy se nepouštějte do věcí, kterým nerozumíte, na které nemáme potřebné nářadí a jsou nad vaše fyzické možnosti. Nikdy neopravujte věci, které mohou ohrozit lidské životy. Jsou chyby, které nejdou snadno napravit. Příkladem je špatně provedená elektroinstalace.
Kde opravovat?
Ke každému domu patří alespoň malá dílna se stolem a policemi na nářadí. Měla by být na klíč, aby se zamezilo úrazům dětí.
Nástroje
Základní nástroje na běžnou údržbu a drobné opravy jsou nezbytností. Do začátku nekupujte drahé vybavení, teprve časem zjistíte, co vlastně potřebujete a s čím umíte pracovat.
Samouk
Hodně věcí se dá naučit způsobem: pokus – omyl, ale zkuste si i něco nastudovat z odborných časopisů a z televize. I šikovný soused nebo příbuzný rád poradí, nebojte se zeptat.
Neúspěch
Žádný učenec z nebe nespadl. Je důležité dát všemu čas a pracovat v klidu. Téměř vše, co zkazíte, jde opravit. Jen je třeba vytrvat a zkoušet to dál. Zlepší se to. Poznáte, jak chutná úspěch!
kutilské nářadí
Úrazy
Paradoxem je že domov je místo, které máme za bezpečné a ono je statisticky nejčastějším místem úrazů. Prodloužené víkendy jsou pro lékaře ve službě přímo noční můrou. Celé dny a noci se nezastaví a přišívají prsty, rovnají zlomeniny a čistí a zašívají rány po celém těle.
Pro omezení rizika je dobré pracovat opatrně, uklízet si místo, kde pracujete, mít vhodné oblečení a nepít během práce alkohol. Musíte myslet i na bezpečnost ostatních členů domácnosti.
 
Ať už pokácíte strom, opravíte plot anebo uděláte houpačku pro děti, buďte na výsledek své práce patřičně pyšní a užijte si pocit vnitřního uspokojení, pro který stojí za to, tu dřinu podstoupit.

Related Posts